Az életmódváltás lépései – túl a sablonos jótanácsokon

életmódváltás lépései

A tapasztalat azt mutatja, az életmódváltás lépései egyre több és több embert foglalkoztatnak. Ezen cseppet sem csodálkozunk: zaklatott világunkban, ahol a holnapban sem lehetünk teljesen biztosak, érthető, ha úgy érezzük, szükségünk van egy biztos, megfogható pontra, valamiféle irányelvre, ami mentén a mindennapjainkat éljük. Mégis, milyen lépésekből tevődik össze a folyamat, és milyen buktatókra kell felkészülnünk lelkieben?

Mi az életmódváltás?

Az életmódváltás nem csupán egy jól csengő kifejezés. Komplex és hosszú folyamatról van szó, amely az életünk több területén is változást hoz a számunkra.

Többen az életmódváltás hallatán hajlamosak kizárólag az étkezési szokásaink megreformálására gondolni, a valóságban azonban ennél jóval tágabb értelemben is változtathatunk életmódunkon.

 

Bár az egészséges táplálkozás az egyik sarokköve a folyamatnak, de a káros szenvedélyek elhagyása, a rendszeres testmozgás és a lelki-, illetve mentális egészségünk is szorosan kapcsolódik a témához.

Sőt, ezek együttese adja ki azt a nagy egészet, amit a modern ember életmódváltásnak tart.

A sikeres életmódváltás lépései

Az első és talán legfontosabb lépés fejben dől el. Igen, arról a nagy fordulópontról beszélünk, amikor azt érezzük, eljött az ideje a változtatásnak, mert már nem érezzük jól magunkat a bőrünkben.

A katalizátor a környezetünkben tapasztalt pozitív példáktól kezdve, egészségügyi problémákig bármi lehet.

Fontos, hogy tudjuk, ez valóban egy folyamat, ne várjunk azonnali eredményeket, pláne nem egyik napról a másikra.

A sikeres életmódváltás lépéseit átszövik a türelem szálai, adjunk időt magunknak!

Az életmódváltás első lépései – az a bizonyos étrend

életmódváltás lépései egészséges étkezés

Nem, nem diétáról beszélünk! A táplálkozási szokásaink megreformálása nem arról szól, hogy bizonyos ételeket örökre kiiktatunk a mindennapjainkból (hacsak nem vagyunk azokra allergiásak), sokkal inkább arról, hogy okosan táplálkozunk.

Kerüljük a túlzott szénhidrátbevitelt, az olyan ételeket, alapanyagokat, amelyek gyulladást okozhatnak a szervezetben. Együnk több zöldséget és gyümölcsöt, kerüljön több hal a tányérunkra.

Fokozatosan építsük be azokat a tápanyagokat a gasztronómiai rutinunkba, amelyek vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagok.

Az életmódváltás lépései – mozgás, mozgás és még több mozgás

életmód sport yoga

Senkit nem buzdítunk arra, hogy holnap húzzon tornacipőt, és fussa le a maratont. A sport terén alkalmazott változtatások is kicsiben kezdődjenek: szálljunk le egy buszmegállóval előbb a megszokottnál, és sétáljunk haza, üljünk biciklire autó helyett, a munkahelyen lépcsőzzünk, és ne liftezzünk.

A testünk hálás lesz érte, ha megdolgoztatjuk és napról napra érezhetjük majd, hogy a sport iránti igényünk növekszik. A sétát például hamar felváltja a kocogás, majd a rendszeres, szenvedélyes futás – ez már csak így megy.

Az éjszakai pihenés fontosságáról

Nem kell mindenkinek végigaludni a nagykönyvben megírt 8 órát, sokaknak ugyanis nincs is erre igénye. Viszont az éjszakai pihenés minőségét nem bagatellizálhatjuk el.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Nos, ha eljön a lefekvés ideje, mellőzzük a TV-t, tegyük félre a telefont is. Ha nehezen alszunk el, olvassunk könyvet, az segít a relaxálásban.

Törekedjünk arra, hogy még időben, lehetőleg 10-ig, maximum 11-ig ágyba kerüljünk, különösen akkor ha korán kell kelnünk.

Reggel, bármennyire is jólesik, ne lustálkodjunk – azzal csak veszítünk az energiánkból.

A folyadékbevitel minőségéről

Unalomig ismerjük az intelmet: minden nap gondoskodnunk kell a bőséges folyadékbevitelről. Ezzel nem is lehet vitába szállni – a kérdés már csak az, milyen minőségében történjen a folyadékbevitel.

A szénsavas, agyoncukrozott italokat, ha nem is teljes mértékben, de érdemes drasztikusan csökkenteni a mindennapokban, hiszen azok nemcsak elhízáshoz, de különféle egészségügyi problémákhoz is vezethetnek. Ásványvíz és tea – ezekkel már nem lőhetünk mellé.

Ami nagyon nehéz: búcsú a káros szokásoktól

Sikeres életmódváltásról szó sem lehet, ha képtelenek vagyunk megszabadulni a káros szenvedélyeinktől. Legyen az akár a túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás, egyéb élvezeti cikkek használata, első lépésként szembe kell néznünk vele és tudatosan be kell ismernünk annak „veszélyeit”.

Ne féljünk segítséget kérni! Ha nem tudunk egyedül megbirkózni a káros szokásainkkal, forduljunk szakorvoshoz a problémánkkal.

Lelki életmódváltás – ép testben ép lélek

lazítás otthon

Stresszes mindennapokban élünk, és ez hatással van az egész közérzetünkre. A munkahelyi nyomáson, az ügyes-bajos teendőinken túl a jelenlegi nem túl rózsás gazdasági helyzet és a világ történései is rányomják a bélyegüket a kedélyállapotunkra – ami akár stressz-evéshez is vezethet.

A lelki béke megteremtése ezekben a hektikus időszakokban egyáltalán nem egyszerű, viszont, ha készülünk rá, és tudatosan éljük meg a pillanatot, már egy lépéssel előrébb járunk.

Fontos, hogy tudjuk azt, a tőlünk független dolgokon nem tudunk változtatni, viszont a közvetlen környezetünkre, s így az aktuális kedélyállapotunkra is hatással lehetünk.

Tegyünk be egy kellemes zenét, nézzük meg a kedvenc filmünket, vegyünk egy forró fürdőt vagy menjünk ki kicsit a frisslevegőre. Ezek az apró, de bevált praktikák segítenek leküzdeni a stresszes helyzeteket.