7 tipp, hogy télen is motiváltak maradjunk az edzéseket illetően
A téli időszak, a szezonális depresszió gyakran teszi próbára hangulatunkat, elhivatottságunkat és motivációnkat: különösen igaz ez akkor, ha az edzésekről van szó. Ilyenkor hideg az idő, korábban sötétedik, így a meleg, fűtött szoba és a puha kanapé sokkal hívogatóbb, mint a konditerem – a hideg futópályáról nem is beszélve. Néha persze semmi gond nincs egy kis lustálkodással, azt azonban jó tudni, hogy a rendszeres sportolás segít megerősíteni az immunrendszerünket, amire télen a betegségek elkerülése és gyors leküzdése érdekében szükségünk is van, érdemes tehát tenni azért, hogy motiváltak maradjunk: mutatjuk is, hogyan!
1. Tűzzünk ki reális célokat
Tavasszal és nyáron legszívesebben egész nap a szabadban lennénk és különböző programokat szerveznénk, így ilyenkor nagyobb eséllyel veszünk részt egy kosármeccsen a barátokkal, vagy kezdünk bele egy elgondolkodós, kellemes kocogásba.
Télen nehezen vesszük rá magunkat arra, hogy kimozduljunk, ezért ne az legyen a cél, hogy minden nap beiktatunk egy edzést, hiszen így jó eséllyel csalódni fogunk. Kezdjük heti 1-2 alkalommal, majd ha már úgy érezzük, hogy hiányzik a következő adag, növeljük a heti mozgásmennyiséget.
2. Fedezzünk fel új mozgásformákat
Könnyen lehet, hogy a motiválatlanság mögött egyszerűen az húzódik meg, hogy beleuntunk a megszokott edzésekbe.
Érdemes tehát néha valami újat is kipróbálni: konditerem helyett iktassunk be egy boxedzést, a futógép helyett pedig válasszuk a szobabiciklit vagy egy páros tánctanfolyamot. Az újdonság mindig izgalmas, így nagyobb eséllyel jön meg a kedvünk újra a mozgáshoz.
3. Keressünk egy edzőpartnert
Biztosan vagy egy barátunk, aki ugyanazt a fásultságot és kedvetlenséget érzi, amit mi. Fogjunk össze és motiváljuk egymást, ha valamelyikünk elveszíti a lelkesedését: ez azért is jó megoldás, mert nagyobb az esély arra, hogy nem hagyjuk ki az edzést, ha van valaki, akit ezzel cserben hagynánk.
4. Növeljük az állóképességünket
Télen a betegségek, a kedvetlenség, a folyamatos otthon ülés miatt előfordul, hogy sokkal fáradékonyabbnak, kimerültebbnek érezzük magunkat, mint általában. Ha úgy látjuk, nincs erőnk végigcsinálni egy edzést, adjunk egy kis külső segítséget a szervezetünknek.
A bcaa készítményekben található aminosavak a szervezetünk számára esszenciálisak, hiszen testünk azokat önmagától nem tudja előállítani; a koffein javíthatja az állóképességet, a fehérje pedig hozzájárul az izomtömeg növekedéséhez és fenntartásához.
5. Válasszunk motiváló zenét
Egy jól megválasztott dallam csodákra képes: készítsünk egy lejátszási listát, ami tele van pörgős, motiváló zenével: ezek segítenek hangulatba jönni és végigcsinálni még egy keményebb edzésprogramot is.
Készüljünk néhány lassabb dallal is a nyújtáshoz és a hazaútra, így mire otthon átöltöztünk és leültünk egy kicsit pihenni, teljes harmóniában érezhetjük magunkat.
6. Emlékeztessük magunkat arra, miért csináljuk
Ha semmi kedvünk kimozdulni otthonról és a teremben kínozni magunkat, próbáljunk meg a pozitívumokra gondolni: ha nem hagyjuk ki az edzést, fittebbek és izmosabbak leszünk, erősödik az immunrendszerünk.
Csökken a stressz-szintünk, javul az alvás minőségünk, tele leszünk energiával, sőt, este még a kedvenc süteményünket is bűntudat nélkül falhatjuk be.
7. Jutalmazzuk meg magunkat
Természetesen nem kell minden egyes edzés után drága ajándékokat vásárolni magunknak, de egy jutalmazási rendszer felállítása hasznos lehet: fogadjuk meg, hogy 10 alkalom után vásárolunk egy új futócipőt vagy szabadidőruhát, esetleg elmegyünk vacsorázni a kedvenc éttermünkbe, így máris nagyobb kedvvel indulunk el az edzőterembe.
Találjuk meg azt, ami minket motivál
Olykor mindenkinek szüksége van egy kis segítségre: van, akinek egy új edzőruha, egy partner vagy egy jó zene jelenti a megoldást. Találjuk meg azt, hogy minket mi motivál igazán, majd igyuk meg a fehérjeturmixot, a kedvenc bcaa készítményünket és induljunk neki: utólag már nem is értjük majd, korábban mi tartott vissza.
Így lehet a biciklizés télen is nagy élmény
Sokan úgy vélik, hogy a biciklizés télen nem túl praktikus. Aggódnak a hideg időjárás és az ebből fakadó megfázás miatt, de a latyakos, csúszós utakat is gyakran hozzák fel kifogásként.
Ezzel szemben, a bringázás télen kifejezetten egészséges.