Futótérd, a túlerőltetett és rosszul megválasztott edzésmódszerek velejárója

futó térd

Vannak olyan sérülések, amelyeket a szakirodalom nem véletlenül köt egyes sportágakhoz, hiszen leggyakrabban, (de természetesen közel sem kizárólagosan) e tevékenységek rendszeres, és az átlagosnál megerőltetőbb űzése esetén jelentkeznek, elsősorban a végtagoknál. Ilyen például a teniszezők, az asztaliteniszezők, illetve a tollaslabdázók esetén a teniszkönyök, de ilyen elsősorban a futókat, a kerékpárosokat, és az ugrókat sújtó futótérd is.

Mint a sérülések többségénél, a futótérdnél is nagyon fontos, hogy időben felismerjük a probléma megjelenését, illetve hogy nagy hangsúlyt fektessünk a megelőzésre, amelyben például nagy segítségünkre lehet egy professzionális térdtámasz, valamint a sérülés megfelelő és hatékony orvoslására.

Az alábbiakban ezekhez szolgálunk – természetesen a teljesség igénye nélkül – olyan tanácsokkal, amelyek megkönnyíthetik a futótérd megjelenése esetén a nem várt sérüléssel vívott harcunkat.

Mit takar a futótérd kifejezés?

 

Elsőre talán sokan a térdben kialakuló elváltozásra gondolnak a kifejezés hallatán, ami igaz ugyan, de ennek a sérülésnek a kialakulásáért mégsem a névadó a felelős.

A futótérd kialakulásának problémáját ugyanis a combfeszítő izomzatban kell keresni. Amikor ugyanis túlterheljük ezeket a feszítő izmokat, amely a sportolóknál például egy rosszul kivitelezett mozdulatsornak lehet köszönhető.

Vagy példásul kerékpározás során, ha rosszul választjuk meg az ülés és a pedál távolságát és ezáltal nem ideális testhelyzetben tekerünk, nem nyújtjuk ki kellőképpen a lábunkat, ezekkel mind a futótérd kialakulását kockáztatjuk.

Melyek a futótérdre leginkább „fogékony” csoportok?

Ahogy azt már említettük, elsősorban sportolóknál a szakszerűtlen túlterhelés hatására alakul ki a futótérd, de hasonlóan veszélyeztetett csoportnak számítanak elsősorban a fiatalok, leginkább a kamaszkorig bezáródóan, illetve az idősebb korosztály.

Mindkét korcsoportnál a probléma a gyakran ismétlődő erős talajfogásokban keresendő, amikor a térdkalácsban lévő inak túlterheltté válnak.

Az edzések mellett a rendszeresen fizikai munkát végzők esetében is nagy eséllyel jelenhetnek meg a futótérd tünetei.

Mikor kell futótérdre gyanakodni?

futó térd kerékpározás

A combfeszítő izmok túlzott erőltetésével a térdkalácsban található inakban, kezdetben csak egy-egy kisebb gyulladás, góc alakul ki, ami még enyhébbnek mondható fájdalommal jár.

Ha elég korán felismerjük, hogy a problémát valójában a nem megfelelő erősségű terhelés, vagy a rosszul alkalmazott mozgástechnika okozza, akkor megúszhatjuk egy kisebb gyulladással.

Ilyenkor is nagy segítséget jelenthet azonban egy, a mozgásokhoz megfelelően kiválasztott térdtámasz rendszeres használata.

Ha ez a gyulladás rendszerszerűen életünk részévé válik, akkor könnyen szembesülhetünk a futótérd, más néven ugrótérd problémájával, amely nem más, mint a térdkalácsban lévő inak degeneratív elváltozása.

Előfordul sajnos egy-egy guggolás, vagy éppen térdelés alkalmával, vagy például megerőltető lépcsőzés, de még a hosszan, egy helyben történő ülés esetén, hogy megtapasztaljuk a futótérd kellemetlen hatását.

Emellett, amikor azt érezzük, hogy csökken a combizmunk ereje, vagy enyhe duzzanatot fedezünk fel ezen a testtájon, mindenképpen érdemes egy szakembert felkeresni, hogy mihamarabb megszabaduljunk a futótérd okozta kellemetlenségektől.

Kevesebb odafigyeléssel és fájdalommal jár a futótérd megelőzése, mint a kezelése

Amennyiben a foglalkozásunk, vagy a választott sportágunk kiemelt mértékben veszi igénybe a térdünket, akkor jobb felkészülni arra, hogy időben megelőzzük a futótérd kialakulását.

Ehhez mindenek előtt ügyelnünk kell, hogy fenntartsuk a lábak izomzatának megfelelő egyensúlyát, ezáltal biztosítva az ízületeknek a megfelelő tartást.

Nemcsak az izomzat, de egy jól kiválasztott spotcipő, vagy éppen egy szakember által ajánlott térd támasz is megfelelő megoldás lehet a megelőzés érdekében.

A különféle kiegészítőkön kívül azonban nagy szerepe van annak is, hogy egyrészt minden esetben megfelelően melegítsük be lábunk izomzatát, majd pedig törekedjünk arra, ami persze már elsősorban az edzők felelőssége, hogy változatos és egyenletes terhelést kapjon a térdünk.

A futótérd kiváltó okai között a szakemberek egyre nagyobb hangsúllyal említik meg a túlsúlyt is, amelynek leküzdésére amellett, hogy odafigyelést és kitartást igényel, komoly szakirodalom áll mindenki rendelkezésére.

Ha szakemberek segítségével sikerül kizárni a súlyosabb sérüléseket térdfájdalom esetén, mint például a porcleválás, vagy éppen az ínszakadás, akkor helyileg célzott injekcióval viszonylag gyorsan enyhíthető a gyulladás, illetve az ezzel járó fájdalom egyaránt.

A futótérd gyógyításához a szakorvosok eredményesen alkalmazzák például a lézer terápiát, a lökéshullám terápiát, vagy éppen a kollagén injekció kúrát, amelyek hosszabb távon is pozitív hatással lehetnek a futótérd elleni küzdelemben.

A cikk megjelenését az Essity Hungary Kft. támogatta!

Tartalomjegyzék