5 módszer, amivel fokozható az edzések hatékonysága

Ha valóban ki szeretnénk hozni magunkból a maximumot az edzések során, akkor az alábbi tippeket mindenképpen érdemes megfogadni. Mire figyeljünk konkrétan, hogy az edzéseink valóban hatékonyak legyenek? Mutatjuk a legfontosabb tanácsokat!
1. Mozgás előtt melegítsünk be alaposan!
Végezzünk bármilyen edzést is, az izmok és ízületek bemelegítése elkerülhetetlen a sérülések megelőzéséhez és a teljesítményünk növeléséhez. Sajnos még mindig sokan vágnak bele bemelegítés nélkül a kőkemény edzésekbe, viszont ez részleges vagy akár teljes izomszakadást is eredményezhet.
Ráadásul a bemelegítés hiánya miatt a teljesítményünk is csökkenhet, ezért legalább 5-10 percet minden esetben ajánlott izmaink átmozgatására fordítani.
2. Használjuk tudatosan az étrend-kiegészítőket!
Az edzések hatékonysága edzés előtti formulák segítségével fokozható. Ezekben a táplálékkiegészítőkben általában koffein, kreatin monohidrát, illetve glutamin is található. Ha éhgyomorra vagy fáradtabban érkezünk az edzőterembe, egy adag edzés előtti termékkel alaposan felpörgethetjük magunkat.
Azonban mindig tartsuk be a fogyasztási javaslatot, hiszen az előírt mennyiségnél kétszer több edzés előtti formula fogyasztása egyáltalán nem garancia a kétszeres teljesítményre.
3. Találjuk meg a fájdalomküszöbünket!
Edzés után kellemes fáradtságot kell éreznünk, és tudnunk kell, hogy minden tőlünk telhetőt megtettünk a fejlődés érdekében. Éppen ezért tanácsos egyre nagyobb teljesítmény leadására ösztökélni magunkat, de mindezt csak fokozatosan, lépésről lépésre haladva.
Ha konditermi, súlyzós edzést végzünk, akkor a súlyokat csak apránként emeljük, hogy biztosan ne izomhúzódás legyen az edzés vége. Akár naplót is készíthetünk, amelyben vezetjük, hogy milyen súlyokat mozgattunk meg az adott napon.
Ugyan az arany középutat nem mindig könnyű megtalálni, de ajánlott törekedni rá. Ha pedig nem vagyunk benne biztosak, hogy a fekvenyomás vagy a guggolás menne-e a felpakolt súlymennyiséggel, a biztonság kedvéért inkább kérjünk támogatást edzőtársainktól.
Így mindig ott lesz mellettünk valaki, aki szükség esetén leveszi rólunk a túl nehéznek bizonyuló súlyt.
4. Pihenjünk eleget!
Az edzések során az izmaink mikrosérüléseket szenvednek, szervezetünk pedig alaposan elfáradhat. A megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés legalább olyan fontos a fejlődést illetően, mint a sportolás.
Ha tehetjük, aludjunk minden nap 7-9 órát, hogy a reggelek frissen induljanak. Ne feledjük, hogy az edzések miatt több pihenésre lehet szükségünk, ezért ne sajnáljuk magunktól az alvásidőt.
Figyeljünk a glutamin pótlására, amely az aminosavak közül a legnagyobb koncentrációban van jelen az izomzatban. Ugyan glutamint a szervezetünk is képes előállítani, viszont edzés hatására a glutaminigényünk a többszörösére nő, ezért táplálékkiegészítő formájában ajánlott pótolni a szükséges mennyiséget.
Ha diétázunk, akkor akár edzés után és lefekvés előtt is fogyaszthatunk 1-1 adagot. Mindig olvassuk el figyelmesen a termékleírást, és tartsuk be maradéktalanul a szedési javaslatot.
5. Maradjunk motiváltak hosszú távon is!
Végül talán a legfontosabb tanács: legyünk lelkesek akkor is, ha már hosszabb ideje edzünk. Persze mindenki a lehető legrövidebb időn belül szeretne látványosan fejlődni, viszont a valóságban gyakran hosszú hónapok vagy akár évek kellenek, mire mások is felfigyelnek az edzés által elért eredményeinkre.
Időnként pedig hetekig vagy hónapokig is stagnálhatunk, ha az adott időszakban nem olyan jól mennek az edzések, vagy nem annyira figyeltünk oda az étkezésre.
Ha úgy érezzük, kérjünk bizalommal segítséget egy személyi edzőtől. Így biztosan a céljainknak és az edzettségi szintünknek megfelelő edzésterv alapján sportolhatunk, a fejlődésünket pedig valódi szakember követheti nyomon és támogathatja.
A fenti 5 módszer segítségével nagyszerűen fokozhatjuk az edzéseink hatékonyságát. Fogadjuk meg bátran őket, hiszen csakis rajtunk múlik, hogy mit hozunk ki magunkból. Tegyünk meg mindent a nagyobb teljesítmény elérése érdekében, hogy végre valóban a kívánt testkép köszönjön vissza a tükörből!

Edzés utáni étkezés – mi kerüljön a tányérunkra testmozgás után?
Az edzés utáni étkezés összeállítása nagy dilemma elé állítja a sportolni vágyókat.
Mit együnk, mikor együnk, milyen ételeket kerüljünk el jó messzire egy kimerítő testmozgás után? Jelen írásunkban ezekre a kérdésekre szolgálunk válaszokkal!