Tollkabát mosása – egyszerű útmutató a tökéletes végeredményért
A tollkabát mosása otthon nem bonyolult, viszont a macerásabb folyamatok közé tartozik. Ráadásul ha felkészületlenül ér a feladat, és nem jársz utána kellőképpen a témának, tartogathat némi kihívást a számodra. Ennek az érzékeny ruhaneműnek a nem megfelelő tisztítása ugyanis okozhat kellemetlen meglepetéseket számodra.
A tollkabát rendkívül kényes darab, ha nem szeretnéd, hogy a bélésként funkcionáló tollak összetörjenek, illetve a bélés maga összecsomósodjon, mindenképpen ügyelj azokra a fontos aranyszabályoknak a betartására, amelyeket az alábbiakban megosztunk veled.
Ne feledd: egy jól karbantartott tollkabát éveken át képes maradéktalanul kiszolgálni az igényeidet, ám ezen értékes tulajdonság megőrzéséhez alapvető a speciális mosási, szárítási eljárás követése.
Pehelykabát mosása: a megfelelő előkészületek
Mielőtt nekilátnál a tollkabát mosásának, ellenőrizd a kabát címkéjét, amely fontos és hasznos információkat tartalmaz a tisztításra vonatkozóan.
S persze az ökölszabályok minden pehelykabát esetében relevánsak, ám lehetséges, a te darabod esetében léteznek további, szintén fontos információk, amelyeket figyelembe kell vegyél a mosás során.
Távolítsd el a kabát zsebeiből az apróságokat, húzd össze a kabát cipzárját, kapcsold össze a patentokat. Ha a kapucni prémes, azt is távolítsd el.
Fontos! Semmilyen más ruhát nem tehetsz a kabát mellé a mosógép dobjába – azt minden esetben egyedül kell kimosnod!
Az ideális tollkabát mosószer kiválasztása
A toll roppant kényes anyag, ezért a mosószer kiválasztása kritikus lépés. Jó választás az enyhe, foszfátmentes folyékony mosószer. Kerüld a klórtartalmú fehérítőket és öblítőszereket, mert ezek ronthatják a toll minőségét.
A lehető legjobb, ha a kímélő folyékony mosószerek háza tájáról válogatsz – a hagyományos mosópor szóba sem jöhet!
Azonban ha biztosra akarsz menni, akkor vásárolj speciális, tollkabátok mosásához készült mosószert. Az ilyen termékeket sok sportruházatot áruló üzletben megtalálhatod.
Amennyiben általában mosóport használsz, a tollkabát mosása előtt vár még rád egy nagyon releváns feladat: alaposan tisztítsd ki a mosógép adagolóját, eltávolítva az ott lerakódott mosópor maradékokat.
A mosás folyamata
Ha szükséges, végezz egy előmosást, hogy eltávolítsd a makacs szennyeződéseket. Alapvetően jó ötlet, ha tiszta nedves ruhával megpróbálod eltávolítani ezeket a makacsabb foltokat, de ha nem jársz sikerrel még a mosógépes mosás előtt folttisztító szappannal is érdemes „kezelésbe venni” ezeket a kritikus pontokat.
Figyelem: az anyagot nem szabad erősen dörzsölni! Óvatos, ámde határozott mozdulatokkal inkább „simogasd” le a kabát felületéről a makacs foltokat mosás előtt.
A „főmosásnál” használj hideg vizet és kímélő programot – maximum 30 fokosat.
Hogyan előzhető meg a toll csomósodása?
Nos, a tollkabát mosásának egyik legnagyobb buktatója a bélés összecsomósodásában rejlik. Hogyan lehet ezt az áldatlan állapotot elkerülni? Hallottál már az úgynevezett teniszlabda trükkről?
Tegyél a mosógép dobjába 2-3 darab teljesen új teniszlabdát és úgy indítsd el a programot. A mosás közben a labdák ide-oda ütődnek nem „kímélve” a kabátodat sem – ám abban nem tesznek kárt, épp ellenkezőleg. A labdák enyhe ütögetése miatt a bélés nem fog összecsomósodni a kabátodban.
Mi a helyzet a centrifugával?
A kímélő centrifugázás kardinális pontja a sikernek – ha a választott mosási programhoz nem társul ilyen, külön válaszd ki a legkímélőbb, legalacsonyabb fordulatszámút a lehetőségek közül.
Az erős centrifuga összetőri a tollat! Ha jó ötletnek tartod a centrifuga kihagyását és inkább kézzel csavarnád ki a vizet a kabátodból – gondold át még egyszer, és ne alkalmazd ezt a módszert! A csavarásnak szintén a bélés látja kárát.
A tollkabát szárítógépbe is betehető? Ha ránk hallgatsz: inkább ne tedd!
Sokakat érdekel a kérdés: betehető-e szárítógépbe a tollkabát? Bár több modell címkéje megengedi a szárítógép használatát, azért legyél nagyon-nagyon óvatos. Ha mindenképpen ragaszkodsz a szárítógéphez, alacsony hőfokon és gyenge forgás mellett indítsd a programot.
Viszont mi semmiképp nem javasoljuk a szárítógép használatát – inkább centrifugázz kétszer, alacsony fordulatszámon alaposan, azzal biztosan nem ártasz a kényes bélésnek. Sőt! Az alaposság kulcsfontosságú, hiszen, ha a kabát nagyon nedves marad, csúnyán, foltosan fog megszáradni.
Tollkabát szárítása
A tollkabát szárítása olyan folyamat – most biztosan nem lepünk meg-, amelyhez szintén körültekintően kell hozzálátni. Lehetőleg szellős, árnyékos helyen szárítsd a kabátot, és időnként óvatosan rázogasd meg, hogy a pehely egyenletesen száradjon meg.
A még kissé nedves kabátot tedd vállfára és lehetőleg helyezd minél messzebb a radiátortól és minden egyéb hősugárzótól.
Ha odafigyelsz az apró részletekre, a kabátod sokáig olyan lesz, akár újkorában! A száradásnál ne légy rest többször is megrázogatni a kabátod – ezzel, ahogy már megjegyeztük, a bélés megfelelő eloszlását eredményezed. Ha erre kellőképpen odafigyelsz, a bélés szépen, egyenletesen oszlik majd el a kabátban.
Ha mindent fontos előírást betartottál, a kedvenc pufikabátodnak nem kell több idő, mint 24 óra a készre száradáshoz.